STRONA ARCHIWALNA
NOWA POD ADRESEM
www.samorzad.gov.pl/web/gmina-bodzechow
Prognozy Ostrowiec Świętokrzyski
Dzis jest 19-04-2024r.

KORONAWIRUS - COVID-19 - informacje

Nowe

Archiwalne

O gminie

Sołectwa i Sołtysi

Zapobieganie powstawania odpadów

Czystsze powietrze

Koła łowieckie

Informacje dla przedsiębiorców

Wybory ławników

Spis rolny 2020

Wybory Prezydenckie 2020

Program rodzina 500+

Skład Rady

Uchwały

Komisje

Regulamin organizacyjny

Dane teleadresowe

Godziny pracy i przyjęć interesantów

Władze Gminy

Ref. Obywatelsko Gospodarczy

Ref. Techniczno - Inwestycyjny

Ref. Finansowy

Ref. Gospodarki Komunalnej

Formularze i wnioski

PODATKI - formularze i wnioski

Harmonogram odbioru odpadów oraz punkt PSZOK - zgłoszenie nieodebranych odpadów

Deklaracja Dostępności


https://wybory.gov.pl



Program Rewitalizacji dla Gminy Bodzechów na lata 2016-2023

www.gopsbodzechow.pl

www.ugb.pl/jrp




www.bip.bodzechow. wrota-swietokrzyskie.pl

System informowania mieszkańców

Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej – Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energi

Zadanie pn: Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej w Gminie Bodzechów dofinansowane ze środków WFOŚiGW w Kielcach , w wysokości 20 000 zł Trwałość zadania trzy lata tj. do maja 2020 roku

Nieodpłatna Pomoc Prawna

ELEKTRONICZNA
SKRZYNKA PODAWCZA

Licznik odwiedzin
1485



Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków - cz. 2

Ogoszenie ogólne
2011-04-08

MIDZYNARODOWY DZIE OCHRONY ZABYTKW
„PERA BAROKU – ZESPӣ KOCIELNY W SZEWNIE”
14 MAJA 2011 r. SZEWNA

Koci parafialny pw. w. Mikoaja w Szewnie jest trzeci z kolei wityni szewiesk. Pierwszy koci mia zosta ufundowany w poowie XIII w. przez biskupa Prandot. Jego istnienie zostao potwierdzone w 1326 r., a potem w 1440 r. By to koci parafialny, drewniany, powicony czci w. Mikoaja.

W pierwszej poowie XVII w. witynia zostaa rozebrana, a pochodzce z niej drzewo posuyo do postawienia budynku szkoy. W 1652 r. wybudowano nowy koci, tym razem murowany. W okresie potopu szwedzkiego, w 1657 r., zosta on zupiony i podpalony, za otarz i tabernakulum sprofanowane. Trud odbudowy kocioa podj nowy proboszcz ks. Jan Hilary Kasztulski z Szewny. W 1741 r. koci szewieski zosta konsekrowany przez ks. bpa Michaa Kunickiego.

Niedugo potem wityni rozebrano, poniewa bya „bardzo maa, ciemna, nikczemna, bez grobw, bez kaplic, bez naw bocznych, wiey, facjaty”. Na jej miejscu postawiono now, ufundowan przez ks. Sebastiana Pisulewskiego, proboszcza szewieskiego, kanonika opatowskiego i sandomierskiego. Projekt nowego kocioa wykona ks. Jzef Karnicki (waciwie Jzef Karsznicki), ze skasowanego w tym czasie zakonu jezuitw. Zaprojektowa on nie tylko sam wityni, ale take ca przestrze wok niej. Wykona projekty dwch wikarwek poczonych schodami, plebanii, domu suby kocielnej oraz otoczenia. W ten sposb stworzy bardzo ciekawy przykad zespou kocielnego uformowanego na planie krzya. Dusze jego rami to: witynia i plebania, za krtsze to wikarwki, ustawione w pnocno-zachodnim i poudniowo-zachodnim naroniku cmentarza kocielnego, oraz czce je schody, prowadzce do ogrodu, gdzie stoi plebania. Poza gwnym trzonem znajduje si dom suby kocielnej (w pniejszym okresie zwany domem zakonnic), ktry rwnie wchodzi w skad szewieskiego zespou kocielnego. Cae zaoenie jak i poszczeglne budynki, utrzymane s w stylu pnobarokowym.

Do robt przystpiono w 1775 r., o czym wiadczy data wyryta na cokole wityni. Budow kocioa nadzorowa ks. Jzef Karnicki. Zatrudnieni przy niej byli: murmajster - Mikoaj Pawowski, ciela Sebastian, poddany z dbr ksiy dominikanw klimontowskich, ktry wykona dach i hemy wie, stolarz - Franciszek Miler z Sandomierza, malarz - Walenty Michnowski z Sandomierza.

Koci zosta ukoczony w 1777 r. Stanowi go obiekt orientowany, trjnawowy, bazylikowy. Od zachodu znajduj si dwie wiee z kruchtami w przyziemiach. Od pnocy i poudnia na przedueniu naw bocznych s umiejscowione: zakrystia i skarbczyk. W czci wschodniej kocioa, na osi prezbiterium, znajduje si omioboczna kaplica tzw. kapaska cz prezbiterium z otarzem gwnym. We wnkach cian kaplicy umieszczone s obrazy przedstawiajce w. Mikoaja jako szafarza szeciu sakramentw. Sidmy, Najwitszy Sakrament zawarty jest w tabernakulum. Otarz gwny, stojcy porodku kaplicy, ma form mensy z Ark Przymierza, z duymi posgami dwch cherubinw. Pod kapask czci prezbiterium urzdzona jest kaplica Grobu Chrystusa. Prawdziw chlub szewieskiej wityni jest rokokowa polichromia cienna z ok. 1780 r., przemalowana i znacznie uzupeniona w drugiej poowie XIX w.

Rwnolegle z budow kocioa przystpiono do stawiania pozostaych budynkw wchodzcych w skad zaoenia: plebanii, wikarwek poczonych schodami, domu suby kocielnej. Najduej trwaa budowa plebanii. Zostaa ona bowiem ukoczona dopiero w II wierci XIX w., w okresie probostwa ks. Ignacego Grynfelda. Ciekawostk s podziemne korytarze czce plebani z wikarwkami.

W 1798 r. nieopodal wityni, przy drodze prowadzcej do Gromadzic, zaoono cmentarz grzebalny. W nastpnych latach zosta on powikszony i ogrodzony piknym kamienno-eliwnym ogrodzeniem.

Poczwszy od drugiej poowy XIX w. szewieski zesp kocielny wzbogaca si o kolejne obiekty. W okresie probostwa ks. Grynfelda na cmentarzu przykocielnym, w miejscu furty (kruchty) prowadzcej do wsi, postawiono kaplic w. Antoniego. Ponadto urzdzono kaplice w. Anny i w. Izydora. Na cmentarzu grzebalnym wzniesiono kaplic w. Juliana (ob. kaplic pw. Mczestwa w. Szczepana).

W 1906 r. w wejciu gwnym na teren cmentarza przykocielnego postawiono elazn neogotyck bram. Wykonana przez ostrowieckich hutnikw prowadzia w 1896 r. do pawilonu wystawienniczego Zakadw Ostrowieckich na Wszechrosyjskich Targach Przemysowych w Ninym Nowogrodzie.

W dwudziestoleciu midzywojennym staraniem ks. Wadysawa Gsiorowskiego zosta nadbudowany dom suby kocielnej, wybrukowany plac przed kocioem, a w 1932 r. postawiony Dom Katolicki z neobarokow fasad.

W okresie powojennym, za czasw ks. Leona Rafalskiego rozbudowano Dom Katolicki, a pod schodami czcymi wikarwki urzdzono grot Matki Boej z Lourdes.

Wikszo obiektw wchodzcych w skad zespou kocielnego w Szewnie jest chroniona poprzez wpis do rejestru zabytkw.

Poniej zdjcia:
1. Plebania i wikarwka
2. Neogotycka brama elazna










Projekt pn. ''Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Ostrowiec Św. - etap III''

Szlaki turystyczne

Zabytki

Agroturystyka (baza noclegowa)

Koła Gospodyń Wiejskich

Imprezy kulturalne

Liga halowa - open

Imprezy sportowe

Baza noclegowa

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Centrum Oświaty

Szkoły

Ośrodki zdrowia

Biblioteka


ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA

PLAN KOMUNIKACJI DLA PROJEKTU Z ZAKRESU POPRAWY EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ W BUDYNKACH SZKOLNYCH NA TERENIE GMINY BODZECHÓW

Projekt pn. ''Zakup samochodu strażackiego i agregatu pompowego dla OSP Bodzechów w celu przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych oraz usuwania ich skutków''
Projekt pn. ''Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Magonie Gminy Bodzechów oraz rozbudowa stacji uzdatniania wody dla ujęcia wody na działce 531/2 w miejscowości Maksymilianów''
Projekt pn. ''Termomodernizacja budynków pełni±cych ważne funkcje społeczne na terenie gminy Bodzechów''
Projekt pn. ''Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości infrastruktury edukacyjnej na terenie gminy Bodzechów''

DZIENNIK USTAW

MONITOR POLSKI

DZIENNIK URZĘDOWY WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

INFORMACJA

www.sandomierz
.wku.wp.mil.pl

ROZKŁAD JAZDY:
MPK
Bajka
TRANSKatrina
PKS Ostrowiec ¦w.

mikroporady.pl





Muzeum Archeologiczne
i Rezerwat KRZEMIONKI

Sprawdź stan powietrza w Bodzechowie

PODAJ STAN WODOMIERZA

Urz±d Gminy Bodzechów, ul. Reja 10, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Telefon: (041) 265-38-38, (041) 265-27-45; Fax: (041) 265-54-40, (041) 265-10-38

Copyright Łukasz Chlebny